arsenic - онтологија

арсен повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Хемиски елемент, еден од најсилните отрови.
Латински: Arsenik (Аѕ)
Употреба: Хемија

арсеник повеќе

арсеникот
Вид збор: Именка, машки род
Отровно соединение меѓу арсен и кислород.
Употреба: Хемија