arrow - онтологија

стрела повеќе

мн. стрели
Вид збор: Именка, женски род
Дрвена или метална прачка со шилест врв што служи за стрелање со лак.
Употреба: Разговорно

стрелица повеќе

мн. стрелици
Вид збор: Именка, женски род
стрела
Употреба: Деминутив

стрелка повеќе

мн. стрелки
Вид збор: Именка, женски род
Знак во облик на стрела
Албански: shigjetë
Употреба: Деминутив