aristocrat - онтологија

аристократ повеќе

мн. аристократи
Вид збор: Именка, машки род
Човек од благородничко потекло или произведен во благородник.
Албански: aristokrat
Употреба: Општество

дворјанин повеќе

мн. дворјани
Вид збор: Именка, машки род
благородник, аристократ
Албански: aristokrat, fisnik, bujar