archangel - онтологија

арангел повеќе

Види и: архангел (м.)
мн. арангели
Вид збор: Именка, машки род
архангел

архангел повеќе

мн. архангели
Вид збор: Именка, машки род
Според христијанското верување, ангел од повисок ред.
Употреба: Религија