arch - онтологија

арка повеќе

мн. арки
Вид збор: Именка, женски род
Архитектурно декоративен елемент во форма на лак.
Албански: hark
Употреба: Архитектура и градба
Голема порта, капија во форма на лак, свод.
Албански: portë

ѓевгир повеќе

мн. ѓевгири
Вид збор: Именка, машки род
свод
Албански: hark
Употреба: Архитектура и градба