apology - онтологија

извинение повеќе

мн. извиненија
Вид збор: Именка, среден род
извинување
Албански: ndjes, falje

опрост повеќе

Вид збор: Именка, машки род
опростување, прошка, опроштение

прошка повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
простување, опростување