apartment - онтологија

апартман повеќе

мн. апартмани
Вид збор: Именка, машки род
Стан со повеќе простории, комфорен стан.
Албански: apartament
Употреба: Архитектура и градба
Стан или соба со нуспростории во хотел, болница и сл.
Албански: apartament
Употреба: Архитектура и градба

стан повеќе

мн. станови
Вид збор: Именка, машки род
живеалиште
Албански: banesë
Употреба: Архитектура и градба