antagonism - онтологија

антагонизам повеќе

мн. антагонизми
Вид збор: Именка, машки род
Непомирлива спротивност, противречност, непријателство.

пропаст повеќе

(едн.) пропаста
Вид збор: Именка, женски род
Ненадминлива, остра разлика меѓу две страни.
Албански: kontraditë
Употреба: Преносно значење