animate - онтологија

анимира повеќе

анимираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Оживее, оживува, даде, дава душа; создаде, создава цртани филмови.
Албански: gjallëroj
поттикне, поттикнува
Албански: nxit
Употреба: Преносно значење