anesthesia - онтологија

анестезија повеќе

(едн.) анестезијата
Вид збор: Именка, женски род
Постапка при хируршки зафати кога на болниот му се дава опојно средство за да се изгуби достапот на сетилните дразби до некое сетило, при што се губи чувството за болка.
Албански: anistezi
Употреба: Медицина