anemone - онтологија

анемона повеќе

мн. анемони
Вид збор: Именка, женски род
Украсна билка, висока до 1 м. со крупни бели, розови и црвени цветови.
Латински: Аnemone hepatica Албански: anemonë
Употреба: Ботаника
Морски цветни животни од типот на корални полипи, прикрепени за тлото.
Албански: anemonë deti
Употреба: Зоологија