analgesic - онтологија

аналгетик повеќе

мн. аналгетици
Вид збор: Именка, машки род
Средство за смирување на болка.
Употреба: Медицина

антиневралгик повеќе

мн. антиневралгици
Вид збор: Именка, машки род
Средство против болки.
Употреба: Медицина