ampoule - онтологија

ампула повеќе

мн. ампули
Вид збор: Именка, женски род
Херметички затворено стаклено шишенце со лек, раствор, серум за инјекција.
Албански: ampulë
Употреба: Медицина
Проширен дел од цевчест орган.
Албански: ampulë
Употреба: Анатомија