amount - онтологија

висина повеќе

мн. висини
Вид збор: Именка, женски род
Големина на броен или паричен износ.
Албански: shumë, vlerë
Употреба: Економија

обем повеќе

(едн.) обемот
Вид збор: Именка, машки род
големина, размер
Албански: madhësi, sasi
Употреба: Преносно значење

сума повеќе

мн. суми
Вид збор: Именка, женски род
Извесно количество пари.
Албански: sasi

цифра повеќе

мн. цифри
Вид збор: Именка, женски род
износ, сума, збир
Албански: vlerë
Употреба: Разговорно
Примери:
Со таа цифра можам да се согласам.