ammunition - онтологија

муниција повеќе

(едн.) муницијата
Вид збор: Именка, женски род
Куршуми и други експлозивни убојни средства.
Употреба: Воен термин

џепане повеќе

Вид збор: Именка, среден род
муниција
Турски: cephane
Употреба: Архаизам , Разговорно