allergic - онтологија

алергичар повеќе

мн. алергичари
Вид збор: Именка, машки род
Пациент што страда од алергија.
Употреба: Медицина

алергичен повеќе

алергичниот
Вид збор: Придавка
Што страда од алергија, што покажува алергија.
Употреба: Медицина