alert - онтологија

алармира повеќе

алармираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Даде, дава знак за тревога, предупреди, предупредува.

затревожи повеќе

Види и: тревожи (несв.)
(се) затревожат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се тревожи.