alarm - онтологија

аларм повеќе

мн. аларми
Вид збор: Именка, машки род
тревога
Албански: alarm
Апарат за тревога.
Албански: alarm

тревога повеќе

тревогата
Вид збор: Именка, женски род
Силна вознемиреност, возбуденост.
Албански: alarm
Употреба: Книжевен збор
Сигнал што предупредува за опасност.
Албански: alarm
Употреба: Воен термин , Книжевен збор

узбуна повеќе

Вид збор: Именка, женски род
тревога
Српски: узбуна
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Каква узбуна човече, какви алармантни извештаи.