air - онтологија

аеро повеќе

Вид збор: Префикс
Што се однесува на воздух, воздушен.
Што се однесува на аероплан, авијација, воздухопловство.

ветар повеќе

Види и: ветер (м.)
ветрот
Вид збор: Именка, машки род
воздух
Албански: erë, ajr
Употреба: Разговорно

воздух повеќе

(едн.) воздухот
Вид збор: Именка, машки род
Невидлива смеса од гасови, главно азот и кислород, што ја сочинува Земјината атмосфера и што ја вдишуваат живите организми.
Српски: ваздух Албански: ajër Бугарски: вьздух Грчки: αέρας

воздушен повеќе

воздушни
Вид збор: Придавка
Што е од или со воздух.
Што се одвива, дејствува во воздух.

етер повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Воздушно пространство, небесен простор.
Албански: eter, ajr
Употреба: Физика

луфтира повеќе

луфтираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
проветри, проветрува
Германски: lüften
Употреба: Разговорно

пае повеќе

пајат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се пае) Се суши, се проветрува рибарска мрежа.
Албански: thahet, teret
Употреба: Дијалектен збор

попроветри повеќе

Види и: проветри (св.)
попроветрат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнесе малку на воздух.

проветри повеќе

проветрат
Вид збор: Глагол, свршен
Изнесе нешто на воздух, на отворено.
Албански: në ajr

разветри повеќе

разветрат
Вид збор: Глагол, свршен
Изложи нешто на ветер.
Албански: ajros
Примери:
Разветри ја собава.
(се разветри) Се изложи на ветер.
Албански: ajros, kap era
Примери:
Излегов да се разветрам малку.