advance payment - онтологија

аванс повеќе

мн. аванси
Вид збор: Именка, машки род
Уплата или исплата за нешто однапред.
Албански: avans, parapagim
Употреба: Економија
Примери:
Настојувам преку капар или аванс цврсто да ги врзам купувачите.