adolescent - онтологија

адолесцент повеќе

мн. адолесценти
Вид збор: Именка, машки род
Лице во периодот на адолесценција.
Употреба: Медицина

аџамија повеќе

мн. аџамии
Вид збор: Именка, машки род
неискусно, младо лице
Турски: acemi
Употреба: Архаизам , Разговорно

младинец повеќе

мн. младинци
Вид збор: Именка, машки род
припадник на младина