admire - онтологија

восхити повеќе

восхитат
Вид збор: Глагол, свршен
(се восхити) се воодушеви, се занесе
Албански: mahnitem

задиви повеќе

задиват
Вид збор: Глагол, свршен
(се задиви) се диви
Албански: admiro

обожава повеќе

обожаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Сака некого или нешто, се восхитува од некого или од нешто; е приврзаник, љубител на нешто.
Албански: adhuroj, admiroj

почуди повеќе

Види и: чуди (несв.)
почудат
Вид збор: Глагол, свршен
восхити
Албански: admiroj
(се почуди) се восхити
Албански: admiroj

чуди повеќе

(се) чудат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се чуди) се восхитува
Албански: çmoj