achievement - онтологија

достигнување повеќе

Види и: достигне (св.)
мн. достигнувања
Вид збор: Именка, среден род
(глаг. им.) Она што е постигнато со работа или развој, резултат од нешто, успех.

дострел повеќе

мн. дострели
Вид збор: Именка, машки род
Високо постигнување, резултат, дело.
Албански: arritje
Употреба: Преносно значење
Примери:
Емотивен дострел.

остварување повеќе

Види и: оствари (св.)
мн. остварувања
Вид збор: Именка, среден род
постигање, резултат
Албански: arritje

постигнување повеќе

Види и: постигне (св.)
мн. постигнувања
Вид збор: Именка, среден род
Тоа што е постигнато.
Албански: arritje