ace - онтологија

ас повеќе

мн. асови
Вид збор: Именка, машки род
Во картите за играње - единица, најсилна карта.
Првак, победник на некој натпревар, првенец во нешто.
Во тенисот - поен постигнат со сервисот.
Употреба: Спорт

кец повеќе

мн. кецови
Вид збор: Именка, машки род
Најјака карта во многу игри со карти, обележана со еден знак.
Албански: as
Употреба: Разговорно