accuse - онтологија

обвини повеќе

обвинат
Вид збор: Глагол, свршен
(се обвини) Се окриви себеси или еден со друг.
Албански: akuzoj

оптужи повеќе

оптужат
Вид збор: Глагол, свршен
обвини