judaism - онтологија

еврејство повеќе

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
еврејска религија
Употреба: Религија

јудаизам повеќе

(едн.) јудаизмот
Вид збор: Именка, машки род
Сеопштиот начин на живот, поглед на светот, верата, традиционалните верски и национални чувства на Евреите.
Употреба: Религија