goshawk - онтологија

јастреб повеќе

мн. јастреби
Вид збор: Именка, машки род
Граблива птица со кус, малку подвиткан клун и со долги остри нокти; се храни со птици и со ситни цицачи со големина на зајак;
Латински: Accipiter gentilis Албански: fajkua, gjeraqina
Употреба: Зоологија