fallopian tube - онтологија

јајцевод повеќе

мн. јајцеводи
Вид збор: Именка, машки род
Дел од женските полови органи, канал низ кој минува јајце-клетката од јајчниците до матката.
Албански: vepërçues
Употреба: Анатомија