christmas rose - онтологија

кукурек повеќе

мн. кукуреци
Вид збор: Именка, машки род
Многугодишно растение со длановидни и расечени лисја до основата, cо крупни светлозелени цветови, весник на пролетта.
Латински: Helleborus оdorus Албански: shpendër
Употреба: Ботаника