amaryllis - онтологија

амарилис повеќе

мн. амарилиси
Вид збор: Именка, машки род
Украсно растение со крупни цветови свртени еден спроти друг, народен назив - јатрви.
Латински: Аmаryllis Албански: amarylis
Употреба: Ботаника

јатрва повеќе

мн. јатрви
Вид збор: Именка, женски род
Декоративно зелјесто растение со цветови поставени грб со грб.
Латински: Amaryllis Албански: amarilis
Употреба: Ботаника