златен (прид.) - песок (имн.)

Тоа не е Варненската ревиера со своите „Златни песоци“ или со изникнатото среде морскиот песок модерно летувалиште „Сончев брег“...
„Патувања“ од Никола Кирков (1982)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК