залутан (прид.) - црнец (имн.)

Тука на купче живеат пеесетина македонски фамилии, десетина српски и бугарски и по некој залутан црнец, Пакистанец и Албанец.
„Тибам штркот“ од Зоран Спасов Sоф (2008)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК