песок (имн.) - иако (сврз.)

5. Дури утредента видовме што направил Петре Даскалот со песокот иако дури подоцна сфативме зошто.
„Крстот камбаната знамето“ од Мето Јовановски (1990)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК