маса (имн.) - свет (имн.)

Масата свет почна да урлика само што го виде пламенот.
„Калеш Анѓа“ од Стале Попов (1958)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК