камен (имн.) - видливо (прил.)

Од стоплениот камен видливо се креваше лилаво испарување.
„Тврдоглави“ од Славко Јаневски (1990)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК