кој (зам.) - извлече (гл.)

Се фатив како претурам по џебот од кој извлеков очила за сонце.
„Ниска латентна револуција“ од Фросина Наумовска (2010)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК