копа (гл.) - песок (имн.)

Газевме фатени за раце, да не би да нè занесе удолу, каде што копаат песок. Таму има витли.
„Клучарчиња“ од Бистрица Миркуловска (1992)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК