испрска (гл.) - песок (имн.)

Јас почувствував како ме испрска песокта.
„Три жени во три слики“ од Ленче Милошевска (2000)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК