заработи (гл.) - отколку (сврз.)

Велат дека повеќе се заработува отколку во другите гурбети.
„Парите се отепувачка“ од Ристо Крле (1938)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК