• двајца (бр.) отиде (гл.)
  • четворица (бр.) отиде (гл.)
  • тројца (бр.) отиде (гл.)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК