заштитнички (прил.)

Лицето зјапаше во него, тешко спокојно, заштитничко: но каква е таа насмевка што се крие под темниот мустаќ?
„1984“ од Џорџ Орвел (1998)
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК