вилица

мн. вилици
Вид збор: Именка, женски род
1. Челусна коска во која се враснати забите.
Англиски: jaw Албански: nofull
Употреба: Анатомија
Примери:
долна вилица
горна вилица
беззаба вилица
Ги стегна вилиците до болка.
2. Направа која ги заменува забите, а се поставува на вилицата, вештачки заби.
Англиски: dentures Албански: protezë
Употреба: Анатомија
Примери:
вештачка вилица
Изрази
Јак е во вилицата - многу зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи