ципа

мн. ципи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9428
1. Тенка кожичка која го дели абдоменот од тестикулите.
Латински: ingvinum Англиски: abdominal wall Албански: cipë
Употреба: Анатомија , Медицина
Примери:
Чувствуваше болки во ципите.
2. мембрана
Англиски: membrane Албански: cipë, membranë
Употреба: Медицина
Примери:
Мозочна ципа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи