аула

мн. аули
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 28809
Широка, отворена просторија, свечена сала, обично на факултетите, во училиштата и сл.
Латински: aula Англиски: assembly hall
Употреба: Образование
Примери:
Комеморацијата се одржа во аулата на факултетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК