оса

мн. оси
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6418
Инсект еднокрилец со жолто-црна боја и со осило на задниот дел.
Латински: Vespinae Англиски: wasp
Употреба: Зоологија
Примери:
Потекол целиот, го каснала оса.
Изрази
Голи боси како оси - се вели за разбојници.
Оса јазикот му го изела - не сака да зборува.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК