октопод

мн. октоподи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 20204
Мекотело морско животно со две крупни очи на главата и со осум краци на кои има пипала.
Латински: Octopidae Англиски: octopus
Употреба: Зоологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК