нишадор

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Кристална материја со солено-горчлив вкус, се употребува во медицината и во техниката (амониумов хлорид).
Латински: NH4Cl Англиски: salmiac Турски: nişadır
Употреба: Хемија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи