келвин

мн. келвини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22435
Единица за мерење температура. Основна единица во меѓународниот систем (SI) на мерни единици. (симбол: K)
Латински: K Англиски: kelvin
Употреба: Физика
Примери:
Еден келвин е температурата што е еднаква на 1⁄273,16 од термодинамичката температура на тројната точка на водата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК