киновар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Вид минерал со црвена боја (змејска крв).
Латински: HgS Англиски: Cinnabar
Употреба: Геологија
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК