курија

мн. курии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 54312
1. Назив на групите на кои се делеле патрициите во стариот Рим.
Латински: Curia Англиски: Curia Албански: kuri, grupe të patricjeve në Romën e vjetër
Употреба: Историја
2. Зградата на сенатот во стариот Рим.
Англиски: Curia Албански: kurie, ndërtesa e senatit në Romën e vjetër
Употреба: Историја
3. Врховен управен орган на папската власт.
Употреба: Религија
4. Изборни групи во некои изборни системи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК